Microchip Technology PIC16LC620AT-04I/SS
PIC16LC620AT-04I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC620AT-04I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LC620AT-04I/SS.pdf
Availability of PIC16LC620AT-04I/SS
QUANTITY
PIC16LC620AT-04I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC620AT-04I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LC620AT-04I/SS
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC620AT-04I/SS
Related LinksPIC16LC62, PIC16LC620AT-04I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC620AT-04I/SS Details Description
Related parts for PIC16LC620AT-04I/SS
HOOK-UP SOLID 18AWG BROWN 100' datasheet.pdf
POLYSWITCH STRAP 2.6A HOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SW ROTARY SP 30A NONSHORT 3DECK datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
END PLATE datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf