Microchip Technology PIC16LC64AT-04I/L
PIC16LC64AT-04I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC64AT-04I/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC16LC64AT-04I/L.pdf
Availability of PIC16LC64AT-04I/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LC64AT-04I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC64AT-04I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16LC64AT-04I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC64AT-04I/L
Related LinksPIC16LC6, PIC16LC64AT-04I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC64AT-04I/L Details Description
Related parts for PIC16LC64AT-04I/L
THYRISTOR 650V 12A SOT186A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
2X16P MOD2 STIFTLEI datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 9.1NS 48CSP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf