Microchip Technology PIC16LC73B-04/SP
PIC16LC73B-04/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC73B-04/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16LC73B-04/SP.pdf
Availability of PIC16LC73B-04/SP
QUANTITY
PIC16LC73B-04/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC73B-04/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16LC73B-04/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC73B-04/SP
Related LinksPIC16LC7, PIC16LC73B-04/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC73B-04/SP Details Description
Related parts for PIC16LC73B-04/SP
Connector Header, Bottom Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 55W STER 13SIL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf