Microchip Technology PIC16LCE625-04E/P
PIC16LCE625-04E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LCE625-04E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Datasheet Download
PIC16LCE625-04E/P.pdf
Availability of PIC16LCE625-04E/P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LCE625-04E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LCE625-04E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LCE625-04E/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package25
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LCE625-04E/P
Related LinksPIC16LCE, PIC16LCE625-04E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LCE625-04E/P Details Description
Related parts for PIC16LCE625-04E/P
RES SMD 62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH 480VAC 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 25PIN datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 50MA 300MW SPA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 52X10MM 5VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf