Microchip Technology PIC16LF1454-I/P
PIC16LF1454-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1454-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16LF1454-I/P.pdf
Availability of PIC16LF1454-I/P
QUANTITY
PIC16LF1454-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1454-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1454-I/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1454-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1454-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1454-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF1454-I/P
CONN AC POWER RECEPT 15A OFF WHT datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ASSY, PIN, PUSHER, PISTOL GRIP datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf