Microchip Technology PIC16LF1455T-I/SL
PIC16LF1455T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1455T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1455T-I/SL.pdf
Availability of PIC16LF1455T-I/SL
QUANTITY
PIC16LF1455T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1455T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1455T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 5x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1455T-I/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1455T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1455T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16LF1455T-I/SL
RECT BRIDGE 200V 1.5A GPP WOG datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 533MHZ 96BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 100MM datasheet.pdf