Microchip Technology PIC16LF1459T-I/SO
PIC16LF1459T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1459T-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1459T-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1459T-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1459T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1459T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1459T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O14
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1459T-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1459T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1459T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1459T-I/SO
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC SLP1006P2 datasheet.pdf
SWITCH SAFETY TOP PLUNGER datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH A MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT8848 datasheet.pdf
FUSE BUSS SEMI CONDUCTOR datasheet.pdf
MAIN DEVICE SUB ASSY 200A datasheet.pdf
Low Power 250 MSPS 10-Bit DAC 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf