Microchip Technology PIC16LF1503T-I/MG
PIC16LF1503T-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1503T-I/MG
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1503T-I/MG.pdf
Availability of PIC16LF1503T-I/MG
QUANTITY
PIC16LF1503T-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1503T-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1503T-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1503T-I/MG
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1503T-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1503T-I/MG Details Description
Related parts for PIC16LF1503T-I/MG
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250VAC 16A SNAP QC datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.6A IPAK datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 7.4MH .8A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf