Microchip Technology PIC16LF1507T-I/GZ
PIC16LF1507T-I/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1507T-I/GZ
Brief Description
IC MCU 8BIT 20UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1507T-I/GZ.pdf
Availability of PIC16LF1507T-I/GZ
QUANTITY
PIC16LF1507T-I/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1507T-I/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1507T-I/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1507T-I/GZ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1507T-I/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1507T-I/GZ Details Description
Related parts for PIC16LF1507T-I/GZ
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2" datasheet.pdf