Microchip Technology PIC16LF1508-I/SO
PIC16LF1508-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1508-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1508-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1508-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1508-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1508-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1508-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1508/9 Datasheet 20/Jun/2013
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1508-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1508-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1508-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1508-I/SO
BOX OPEN BIN 24-3/4X4-1/4X4-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 780MA 380 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SRC-I 1CO datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FPC 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf