Microchip Technology PIC16LF1512-I/MV
PIC16LF1512-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1512-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1512-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1512-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1512-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1512-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1512-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1512-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1512-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1512-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1512-I/MV
CONN RCPT 32POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
PRESSURE MODULE -12 TO 300 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf