Microchip Technology PIC16LF1513-E/SO
PIC16LF1513-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1513-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1513-E/SO.pdf
Availability of PIC16LF1513-E/SO
QUANTITY
PIC16LF1513-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1513-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1513-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1513-E/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1513-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1513-E/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1513-E/SO
CASE PLSTC YLW 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
TERM RING INSUL 12-10AWG #1/2 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
CARD GUIDE 80MM ESD CLIP 12PCS datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf