Microchip Technology PIC16LF1527-I/MR
PIC16LF1527-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1527-I/MR
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC16LF1527-I/MR.pdf
Availability of PIC16LF1527-I/MR
QUANTITY
PIC16LF1527-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1527-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1527-I/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1527-I/MR
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1527-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1527-I/MR Details Description
Related parts for PIC16LF1527-I/MR
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BAG 15X18" STATIC SHIELD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf