Microchip Technology PIC16LF1578T-I/SS
PIC16LF1578T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1578T-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1578T-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1578T-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1578T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1578T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1578T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1578T-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1578T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1578T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1578T-I/SS
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP SGL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN QUAD LO CURR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 30POS datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 8000 Gates, 90.9MHz, 400-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf