Microchip Technology PIC16LF1613T-I/SL
PIC16LF1613T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1613T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1613T-I/SL.pdf
Availability of PIC16LF1613T-I/SL
QUANTITY
PIC16LF1613T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1613T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1613T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1613T-I/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1613T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1613T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16LF1613T-I/SL
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf