Microchip Technology PIC16LF1618-I/ML
PIC16LF1618-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1618-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1618-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1618-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1618-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1618-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1618-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1618-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1618-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1618-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1618-I/ML
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN TERM POKE-IN MAG-MATE TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
BLOWER 50X20MM 24VDC datasheet.pdf