Microchip Technology PIC16LF1618T-I/SO
PIC16LF1618T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1618T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1618T-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1618T-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1618T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1618T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1618T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1618T-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1618T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1618T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1618T-I/SO
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 32POS PCB GOLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf