Microchip Technology PIC16LF1703-I/P
PIC16LF1703-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1703-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 2K FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16LF1703-I/P.pdf
Availability of PIC16LF1703-I/P
QUANTITY
PIC16LF1703-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1703-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1703-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1703/1707 Errata Update 18/Jun/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1703-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1703-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1703-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF1703-I/P
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT GPP 4A 100V RS-4L datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20AWG SLD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf