Microchip Technology PIC16LF1705-E/SL
PIC16LF1705-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1705-E/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1705-E/SL.pdf
Availability of PIC16LF1705-E/SL
QUANTITY
PIC16LF1705-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1705-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1705-E/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1705-E/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1705-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1705-E/SL Details Description
Related parts for PIC16LF1705-E/SL
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 28SSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 150V 0606 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/FILTER 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf