Microchip Technology PIC16LF1705-I/ST
PIC16LF1705-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1705-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16LF1705-I/ST.pdf
Availability of PIC16LF1705-I/ST
QUANTITY
PIC16LF1705-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1705-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1705-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1705-I/ST
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1705-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1705-I/ST Details Description
Related parts for PIC16LF1705-I/ST
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf