Microchip Technology PIC16LF1708-I/SS
PIC16LF1708-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1708-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1708-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1708-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1708-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1708-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1708-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16F170X171X 8-bit Microcontrollers
8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1704,8 Errata Datasheet Update 19/Nov/2013
PIC16(L)F1704/1708 Errata/Datasheet Update 10/Jan/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1708-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1708-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1708-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1708-I/SS
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS STR datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMM50B/AE50G/X datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 166.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf