Microchip Technology PIC16LF1709-I/ML
PIC16LF1709-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1709-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1709-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1709-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1709-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1709-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1709-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1709-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1709-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1709-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1709-I/ML
REGULATOR 3.3V 8A SIP CUHS TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1CH SER 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf