Microchip Technology PIC16LF1716-E/SS
PIC16LF1716-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1716-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1716-E/SS.pdf
Availability of PIC16LF1716-E/SS
QUANTITY
PIC16LF1716-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1716-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1716-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1716-E/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1716-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1716-E/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1716-E/SS
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X54.2 GRY datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
8368-2 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 10POS datasheet.pdf
REPLACEMENT BASE datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf