Microchip Technology PIC16LF1716-I/SO
PIC16LF1716-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1716-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1716-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1716-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1716-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1716-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1716-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1716-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1716-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1716-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1716-I/SO
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 21UH SMD datasheet.pdf
PCI EXP 3.1L 98 POS BLK 30U" datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf