Microchip Technology PIC16LF1765-I/ST
PIC16LF1765-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1765-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16LF1765-I/ST.pdf
Availability of PIC16LF1765-I/ST
QUANTITY
PIC16LF1765-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1765-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1765-I/ST
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1765-I/ST
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1765-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1765-I/ST Details Description
Related parts for PIC16LF1765-I/ST
IDC CABLE - CSR40S/AE40M/CPC40S datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SEAL PIN PLNGR HD FOR D4C/D4CC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
RES 27.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V datasheet.pdf