Microchip Technology PIC16LF1765T-I/ML
PIC16LF1765T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1765T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1765T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1765T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1765T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1765T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1765T-I/ML
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1765T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1765T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1765T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1765T-I/ML
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 370MA 1.57 OHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 3/4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A POWER56 datasheet.pdf
IC 12STG BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf