Microchip Technology PIC16LF1769-I/SO
PIC16LF1769-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1769-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1769-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1769-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1769-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1769-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1769-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 2x5b, 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1769-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1769-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1769-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1769-I/SO
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/MUX&REF24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER/DIVIDR 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 3.7A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 355MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf