Microchip Technology PIC16LF1773-I/SS
PIC16LF1773-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1773-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1773-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1773-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1773-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1773-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1773-I/SS
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1773-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1773-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1773-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1773-I/SS
IC COMP 7NS ULTRA-FAST 8-SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC UNIVERSAL DATA CONV 36-HSOP datasheet.pdf
FUSE 40A 500V FAST datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf