Microchip Technology PIC16LF1776-I/MX
PIC16LF1776-I/MX picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1776-I/MX
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1776-I/MX.pdf
Availability of PIC16LF1776-I/MX
QUANTITY
PIC16LF1776-I/MX Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1776-I/MX
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1776-I/MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UQFN, Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1776-I/MX
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1776-I/MX Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1776-I/MX Details Description
Related parts for PIC16LF1776-I/MX
VARISTOR 35V 100A 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K4 78402X/403X NS datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/QV/16 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT WHITE datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
FUSE 25AMP 690V GG SIZE 000 datasheet.pdf