Microchip Technology PIC16LF1776-I/SO
PIC16LF1776-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1776-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1776-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1776-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1776-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1776-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1776-I/SO
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1776-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1776-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1776-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1776-I/SO
IDC CABLE-ASR26G/ AE26G / X datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30 POS SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 19POS 3' datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 800MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf