Microchip Technology PIC16LF1782T-I/ML
PIC16LF1782T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1782T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-QFN
Datasheet Download
PIC16LF1782T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1782T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1782T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1782T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1782T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1782T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1782T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1782T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1782T-I/ML
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
FRAME CABLE INLET 24/5 GROMMETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
70275-1 METRAL FEM CODING PART datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5.97MM datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LINE DRIVER 2CH 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf