Microchip Technology PIC16LF1789T-I/MV
PIC16LF1789T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1789T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1789T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1789T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1789T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1789T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1789T-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1789T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1789T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1789T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1789T-I/MV
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VCO 1.2GHZ W/MOD INPUT 8-UMAX datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX9788 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 600K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf
4P WEDGELOCK PLUG GREEN datasheet.pdf
PINS ADAPTER PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf