Microchip Technology PIC16LF1825T-I/ML
PIC16LF1825T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1825T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1825T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1825T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1825T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1825T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1825T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1825T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1825T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1825T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1825T-I/ML
EYELET 0.062" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 79MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.3 OHM SMD datasheet.pdf