Microchip Technology PIC16LF1826T-I/SS
PIC16LF1826T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1826T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1826T-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1826T-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1826T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1826T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1826T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1826T-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1826T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1826T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1826T-I/SS
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND RED WATER TIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 4" datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 1GHZ SOT-23 datasheet.pdf