Microchip Technology PIC16LF1828-E/ML
PIC16LF1828-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1828-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1828-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1828-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1828-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1828-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1828-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1828-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1828-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1828-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1828-E/ML
RES SMD 62K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf