Microchip Technology PIC16LF1829-E/ML
PIC16LF1829-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1829-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1829-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1829-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1829-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1829-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1829-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1829-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1829-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1829-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1829-E/ML
RES 5M OHM 20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 204.12VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf