Microchip Technology PIC16LF1829-I/P
PIC16LF1829-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1829-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16LF1829-I/P.pdf
Availability of PIC16LF1829-I/P
QUANTITY
PIC16LF1829-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1829-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1829-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1829-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1829-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1829-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF1829-I/P
IC FLASH 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 208-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/270LR SN BK BX datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf