Microchip Technology PIC16LF18313-I/P
PIC16LF18313-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18313-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 8DIP
Datasheet Download
PIC16LF18313-I/P.pdf
Availability of PIC16LF18313-I/P
QUANTITY
PIC16LF18313-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18313-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18313-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18313-I/P
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18313-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18313-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF18313-I/P
CONN HEADER 8POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf