Microchip Technology PIC16LF18323-E/JQ
PIC16LF18323-E/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18323-E/JQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF18323-E/JQ.pdf
Availability of PIC16LF18323-E/JQ
QUANTITY
PIC16LF18323-E/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18323-E/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18323-E/JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18323-E/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18323-E/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18323-E/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF18323-E/JQ
RES 845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .06W 60MM datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 270W 20A TO-220AC datasheet.pdf