Microchip Technology PIC16LF18323T-I/JQ
PIC16LF18323T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18323T-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF18323T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF18323T-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF18323T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18323T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18323T-I/JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Packaging*
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18323T-I/JQ
Related LinksPIC16LF18, PIC16LF18323T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18323T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF18323T-I/JQ
IC MPU M683XX 25MHZ 241PGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 2000V TO240AA datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 83MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf