Microchip Technology PIC16LF18325-I/JQ
PIC16LF18325-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18325-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF18325-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF18325-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF18325-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18325-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18325-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18325/18345 Family Datasheet Update 11/Nov/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18325-I/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18325-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18325-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF18325-I/JQ
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 256UH 250MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8UMAX datasheet.pdf
SENS 2000PSI 22MM 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf