Microchip Technology PIC16LF1847-E/SS
PIC16LF1847-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1847-E/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1847-E/SS.pdf
Availability of PIC16LF1847-E/SS
QUANTITY
PIC16LF1847-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1847-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1847-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1847x Datasheet Update 06/Aug/2013
Errata Update 14/Nov/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1847-E/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1847-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1847-E/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1847-E/SS
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD9081 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK 62.5/125 ALMOND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf