Microchip Technology PIC16LF1902-E/ML
PIC16LF1902-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1902-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1902-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1902-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1902-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1902-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1902-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16LF1902,3 Errata and Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC16LF1902/1903 Datasheet Update 18/Jul/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1902-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1902-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1902-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1902-E/ML
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
HC-B 24-TFQ-N-O1STM25S datasheet.pdf
SHIELD, CAP, HVA280-2PHM datasheet.pdf
26500 2C 2#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 50 V datasheet.pdf