Microchip Technology PIC16LF1902-I/MV
PIC16LF1902-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1902-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1902-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1902-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1902-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1902-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1902-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16LF190X CMOS MCUs
PCN Design/SpecificationPIC16LF1902,3 Errata and Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC16LF1902/1903 Datasheet Update 18/Jul/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1902-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1902-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1902-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1902-I/MV
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
IC AUTO BIAS SYST PWR OUT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK 6A GREEN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES WW 1W 0.22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 28TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC OP AMP SGL LOW PWR SC70-5 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
4.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf