Microchip Technology PIC16LF1902T-I/MV
PIC16LF1902T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1902T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1902T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1902T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1902T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1902T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1902T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16LF1902,3 Errata and Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC16LF1902/1903 Datasheet Update 18/Jul/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1902T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1902T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1902T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1902T-I/MV
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE W/NICERA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
FP0 POWER CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf