Microchip Technology PIC16LF1904-I/PT
PIC16LF1904-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1904-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF1904-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF1904-I/PT
QUANTITY
PIC16LF1904-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1904-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1904-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16LF190X CMOS MCUs
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherPIC16LF190Y Data Sheet Updates 03/Sep/2014
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1904-I/PT
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1904-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1904-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF1904-I/PT
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
IGBT POWER MOD 600V 300A 7PM-HA datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 14A HLD T/R datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 4A datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 12.0" DIA datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf