Microchip Technology PIC16LF1906-E/MV
PIC16LF1906-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1906-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1906-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1906-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1906-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1906-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1906-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherPIC16LF190Y Data Sheet Updates 03/Sep/2014
CuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1906-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1906-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1906-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1906-E/MV
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.25VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/X/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 569 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf