Microchip Technology PIC16LF1907-I/PT
PIC16LF1907-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1907-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF1907-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF1907-I/PT
QUANTITY
PIC16LF1907-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1907-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1907-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16LF190X CMOS MCUs
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherPIC16LF190Y Data Sheet Updates 03/Sep/2014
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1907-I/PT
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1907-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1907-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF1907-I/PT
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.34A 21 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50M OHM 10% 100W datasheet.pdf
IC FPGA 402 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 3X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf