Microchip Technology PIC16LF627-04I/SO
PIC16LF627-04I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627-04I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF627-04I/SO.pdf
Availability of PIC16LF627-04I/SO
QUANTITY
PIC16LF627-04I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627-04I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627-04I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627-04I/SO
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF627-04I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627-04I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF627-04I/SO
PC BOARD COPPER CLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
2.54MM EBBI RCPT CONN R/A datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A NM datasheet.pdf
MULTI METER 0-200MA/0-200VDC LED datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 75W WIREWOUND LIN datasheet.pdf