Microchip Technology PIC16LF627A-I/P
PIC16LF627A-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627A-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16LF627A-I/P.pdf
Availability of PIC16LF627A-I/P
QUANTITY
PIC16LF627A-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627A-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627A-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 17/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627A-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF627A-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627A-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF627A-I/P
68P,50SR 27 LINE,FPT,PLG ASSY datasheet.pdf
CONN EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 270V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 24POS RA SMD TIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf